Profesorii intră astăzi în grevă generală, iar școlile sunt închise, după ce cadrele didactice au refuzat propunerile aleșilor. Potrivit unor surse, aceștia cer cel puțin patru mii de lei salariu pentru un profesor debutant și aproximativ șapte mii de lei pentru cei cu o vechime de peste 40 de ani. Între timp, părinții sunt revoltați de decizia luată de cadrele didactice. Deși aceștia au cerut majorări salariale, Guvernul e dispus să le ofere bonusuri, lucru care i-a nemulțumit pe profesori. Negocierile au durat mai bine de trei ore și s-au încheiat fără succes.
Oferta guvernului i-a nemulțumit pe liderii sindicali care au fost prezenți la negocierile de la Palatul Victoria. Premierul Nicolae Ciucă a promis soluții, însă negocierile nu au avut succes. Profesorii au cerut majorări salariale, însă guvernanții le-au oferit bonusuri.
Printre propunerile făcute de oficiali se numără un bonus de o mie de lei pentru profesorii debutanți, bonus pentru profesorii din zone defavorizate, creșteri slariale pentru personalul nedidactic și finalizarea legii salarizării până în 15 iulie cu o nouă grilă pentru cadrele didactice.
Propunerile urmează să fie analizate de profesori care vor decide dacă greva va fi extinsă. Mai mult decât atât, și universitățile intră în greva de avertisment. Peste 150 de mii de profesori nu vor intra la cursuri
CE A OFERIT GUVERNUL
Bonus de 1.000 de lei pentru profesorii debutanți (de două ori pe an)
Bonus pentru profesorii din zone defavorizate (de două ori pe an)
Creșteri de salarii pentru personalul nedidactic
Finalizarea legii salarizării până în 15 Iulie cu o nouă grilă pentru cadrele didactice